DISTRIBUIȚI
de Gheorghe OLTEANU
Învăţaţi să bată la scoruri denumite în argou „la curu’ gol”, cum a fost acel 10-0 în compania uricănenilor, petrilenii au întâmpinat, sâmbătă, pe terenul de fotbal din Coroeşti al CS Vulcan, împotrivirea îndârjită a echipei gazde. Care, în momentul de faţă, nu se poate compara cu cea cu care „Inter”-ul a avut meci cu o etapă înainte.
Opt ocazii au
avut oaspeţii până să deschidă scorul. Prima, cea de nontat în calendarul sportiv al anului, s-a petrecut în minutul 9 şi a fost a lui Zavracu: de la şase metri, singur cu portarul vulcănean Militaru, a dat-o pe lângă. Obişnuit să-i văd pe vulcăneni în echipament roşu-negru, purtat acum de cei de la „Inter”, de data asta mi-a trebuit puţin, ca să mă obişnuiesc cu ei echipaţi în bleumarin. Fundaşii vulcăneni se împotrivesc cu toate puterile pătrunderii atacanţilor petrileni în careul lor de şaişpe. Împotrivirea lui Răzvan Roşca, mult mai bine legat la trup după vacanţa de vară, s-a materializat într-un prim fault comis asupra lui D. Alexandru.
În colimatorul oficialilor
vulcăneni cade, după câteva greşeli grave de arbitraj, asistentul de margine Viorel Miclean. De fapt, lui Doru Mârşavă i s-a pus pata pe el dinainte, la meciul juniorilor. Conform părerii oficialilor de la CS Vulcan şi celei a susţinătorilor vulcăneni, tuşierul mai înainte pomenit şi centralul Vali Gavrilă au fost cauza tuturor relelor care au condimentat din belşug meciul de sâmbătă. În prima repriză Vulcanul are ocazii mari de a înscrie prin Răzvan Maier, Petre Băcăran zis „Puchin”. Oaspeţii pierd, prin Adrian Dolha, o ocazie super bună, după ce acesta driblase tot ce i-a stat în faţă. Chiar şi prelungită cu două minute, repriza I nu a adus vreun avantaj, materializat în gol, niciuneia dintre combatante.
La începutul reprizei secunde
e de consemnat şutul periculos al lui Ion Roşian pe poarta petrileană apărată de C. Ursachi şi, mai apoi, faza periculoasă petrecută la poarta CS Vulcan. Rezolvată cu brio de Dacian Florea, mi s-a părut mie, prin scoaterea balonului de pe linia porţii. Jocul ia viteză, iar mingea aleargă bezmetică de la un capăt la altul al terenului. Vulcăneanul Gabi Rădulescu e la un pas de a des­chide scorul, iar într-un moment de respiro locul lui Răzvan Roşca este luat de antrenorul secund Ion Mugurel Radu. Ajungem în minutul 75 care consemnează înscrierea primului gol. Cel al petrilenilor reuşit prin Dumitru Alexandru, care a expediat mingea cu capul după ce a luat-o din zbor din cornerul bătut de Câmpeanu.
De aici încolo
atmosfera se încinge treptat. Petrileanul Ionuţ Andone este eliminat de pe teren după ce devine nefericitul beneficiar al celui de-al doilea cartonaş galben. Centralul Gavrilă îi atenţionează pe mai marii de la gazde că, din tribună, s-a aruncat cu o piatră în beleaua de arbitru asistent huiduit şi înjurat de nu se poate de către spectatorii vulcăneni. Nu trec nici trei-patru minute, că jucătorii echipei gazdă sar grămadă pe Viorel Miclean ăsta. Totul a plecat de la o semnalizare, din mai multe, de fapt, făcută în favoarea oaspeţilor, acuză vulcănenii. Luat cu asalt, tinerelul a lăsat fanionul şi a dat s-o ia la fugă. Cu toate astea, pare-se că tot s-a ales cu un pumn bine plasat. Pentru care, din câte am înţeles, el nu ştie nici acum cui să-i mulţumească.
Meciul este întrerupt,
iar arbitrul de centru Gavrilă de abia mai poate să facă faţă situaţiei. Ameninţă că, dacă în trei minute, pe teren nu-i pace, opreşte meciul. Ion Roşianu, care primise cartonaş roşu, se descarcă şi, total nesportiv, îl scuipă în faţă pe Câmpeanu de la Petrila. Unii din preajmă zic că şi acesta l-ar fi scuipat puţin înainte, dar nu-mi amintesc să fi fost chiar aşa. Primeşte roşu şi Câmpeanu care, în drum spre vestiar, se întreba cu voce tare: oare pentru ce m-a dat afară? Cu chiu cu vai, situaţia limită este aplanată, iar jocul se reia.
Golul egalizator
al gazdelor apare la sfârşitul celor opt minute de prelungire dictate de omul în negru. CS Vulcan beneficiază de un corner executat cu dibăcie de Răzvan Maier. Mingea ajunge la Ion Mugurel Radu, care o trimite în bara transversală. Cum portarul petrilean era pe jos, „spaniolului” „Puchin” Băcăran nu îi este greu să recupereze balonul reajuns pe pământ şi să-l bage-n aţe. Greşeală de portar, apreciază experţii, dar, vorba aceea, mingea greşeală aşteaptă. Deşi nervii, atât pe culoar, cât şi în tribună, erau în continuare încordaţi, nu s-a semnalat niciun alt incident. Era şi nu ştiu cum, la câtă puzderie de jandarmi, poliţişti naţionali şi locali roiau în perimetru.